"....що стосується групи крові – то в мене 4-та група резус негативний АВ (Rh-). На мій погляд це сама краща група крові, бо я її люблю. Від такої групи крові завжди хочеться поділитися з ким-небудь своїм генетичним розмаїттям."
Гриць Борозенець
ГРУПА КРОВІ І РЕЗУС-ФАКТОР
Грицю, мабуть твоєю рукою водила Еволюція, коли ти набирав на клавіатурі фразу взяту за епіграф. Вона запала мені в голову не тільки тому що теж маю 4-ту (АВ) групу крові і аналогічне бажання. Як потім з'ясувалось, не подумавши сказане тобою, привело мене до гіпотези про розподіл людей за групами крові і резус-фактором, яку я нижче пропоную…
Очевидно, Гриць не оригінальний в своєму природному бажанні. Чомусь майже всім чоловікам чужі жінки подобаються більше чим свої. Теж саме тільки в меншій мірі властиве і жінкам. Недарма кажуть - “у сусіда завжди більший”. Однолюби трапляються рідко і скоріш за все це відхилення від норми, тобто збочення. Релігія має це за гріх, норми моралі - за слабкість людини, а осучаснений дарвінізм такі проблеми взагалі не розглядає, бо оснований лише на одній із багатьох стратегій Еволюції. Це при тому що майже вся світова література живиться сюжетами на тему адюльтера, не кажучи вже про телесеріали. На масштаби цієї проблеми вказують дослідження британського біолога Робина Бейкера, проведені с використанням аналізу ДНК - майже 11 % лондонських дітей народжених в шлюбі з’явились на світ не від свого законного батька.
Чому так? В стародавньому Римі говорили: Cui prodest - шукайте кому вигідно. Якщо триматись берегів у яких Життя - це хімічний Сигнал що поширюється в часі, то ясно кому. Сильний статевий потяг до чужих жінок/чоловіків вигідний одній із глобальних стратегій Еволюції, інакше не був би записаний в наших генах. Якщо прийняти до уваги, що раніше у людей чужими являлись жінки/чоловіки з іншої популяції, то стає очевидним, що мова йде про глобальну стратегію міжпопуляційного перенесення генів в горизонтально-вертикальний спосіб. Жінки, народжуючи дітей від чоловіків з іншої популяції, заносять в свою популяцію гени з дещо іншою еволюційною історією і в такий спосіб збільшують її рекомбінантне різноманіття. Нагадаємо, що стійкість поширення Сигналу (Життя) в часі забезпечується необхідним рівнем різноманіття, над створенням якого трудяться майже всі еволюційні стратегії. Самим цікавим є те, що стратегія, про яку йде мова, дозволяє створити принципово інше рекомбінантне різноманіття чим воно могло бути в окремо взятій популяції. Його не варто плутати з принципово новим мутаційним різноманіттям, яке може створити тільки стратегія детермінованого мутагенезу.
Розглянемо випадок, коли популяція довгий час живе в географічній ізоляції, наприклад - на острові, або в Китаї. У них все як у людей і звірів - гени передаються горизонтально-вертикально через статеві стосунки від батьків до дітей і Сигнал проходить в часі. Так як і треба працює кросинговер (перехрест) в мейозі. Тасуючи карти-гени, рве пари переплетених гомологічних хромосом на шматочки щоб потім з’єднати їх в довільному порядку знову таки в хромосому. Але кожен раз без толку, різноманітності нема - всі діти народжуються схожі між собою як брати і сестри, бо кросинговер тасує шматочки заяложених карт з однієї колоди.
І раптом, одного прекрасного дня, в бурю поблизу на рифах розбивається корабель і один моряк (мігрант) рятується. Поки він пливе до острову, статево зрілі жінки б'ються, або стають в чергу - в залежності від культури, щоб народити від нього дитину, бо на це їх штовхає сильний статевий потяг, вироблений стратегією міжпопуляційного перенесення генів. Очевидно деякі із дітей, які згодом народяться, будуть відрізнятись від інших і різноманітність острівної популяції зросте. Але для Еволюції це майже ніщо, бо вона чекає на появу у моряка онуків. Саме при їх заплідненні, кросинговер перший раз порве свіжу карту з його генами і поєднає у випадковому порядку з шматочками карти аборигенів. Якраз тоді на світ разом з дитиною може з'явитись (ймовірність 50%) принципово інше рекомбінантне різноманіття, яке до того не могло виникнути в жодній із зазначених популяцій. Очевидно, що зі смертю свого носія воно буде втрачене, бо є оригінальним і повторитись більше не зможе - спалахнуло і зникло. Хіба що залишить свій слід в популяції якщо буде підтримано стратегією природної селекції.
Не менше принципово інше рекомбінантне різноманіття може виникнути в геномі дитині за умови що батько і матір самі по собі є його носіями. Напевно саме так склалось при народженні Олександра Сергійовича Пушкіна. Всім відомо, що “моряком-мігрантом” який був куплений і завезений на “острів” під назвою Московське царство був ефіопський єврей (фалаша) Ганнібал або Арап Петра 1. Пушкіну він приходиться прадідом по лінії матері. Прабабою являлась Христина-Регіна фон Шеберг - припливла з Ліфляндії чи Швеції. Якщо до цього ще додати, що бабка Олександра Сергійовича носила ім’я Сарра, то крутий заміс генів онуку чи правнуку для кросинговеру по лінії матері був гарантований.
Дивимось що по лінії батька. Якщо не брати до уваги психопатів діда і прадіда, то батько і дядько генія були наділені неабияким поетичним талантом. Батько взагалі вважав що вірші він пише краще за сина. До того ж брат і сестра Олександра Сергійовича теж були поетами. Виникає питання - звідки такі таланти до поезії і чому замість психопатів у Пушкіних стали народжуватись поети?! Адже будь які здібності закріплюються в геномі в результаті тривалого еволюційного відбору, якого в Московському царстві не було апріорі. Відповідь може бути одна - гени з поетичними здібностями могли попасти в родину Пушкіних тільки в результаті міжпопуляційного перенесення генів, шлюзи якому були відкриті Петром 1.
Більш за все, сім’єю Чичеріних, звідки походить бабка Олександра Сергійовича по батьківській лінії, було прийнято рішення не народжувати дітей від Льва Олександровича. Підстави для цього були дійсно вагомі - його батько, прадід Пушкіна зарізав дружину на 9 місяці вагітності, а він сам заморив голодом і холодом першу дружину, посадивши її під замок у комору. Треба було обірвати паталогію гілки роду Пушкіних, бо це ганьбило весь рід. Від кого народжувати було ясно - від єврея. Уже тоді люди розбиралися в Еволюції краще чим зараз. Я особисто знаю сільську малоосвічену жінку, яка щоб народити дитину для себе, умовила місцевого єврея…
Можливо хтось і думає що геній Т.Г.Шевченко міг спалахнути в репродуктивно ізольованому українському селі Моринці. Я сам із села і знаю - це неможливо. Скажу більше - без міжпопуляційного перенесення генів годі навіть сподіватись на вступ до фізфаку КДУ. Не було в українських селах-популяціях еволюційного відбору на предмет малювання і складання віршів - був на трудоголіків, яких потім назвали куркулями і знищили. Очевидно геном Т.Г.Шевченка теж склався на основі принципово іншого різноманіття, бо в його родоводі зафіксовано факт міжпопуляційного перенесення генів - прадід по батьківській лінії був козак Запоріжської Січі, а бабка по лінії матері була родом із Прикарпаття. Більш за все це вона занесла в сім’ю Шевченків єврейські гени з літературними здібностями і даром до малювання. Як відомо це зчеплені гени, які не рвуться між собою при кросинговері. Пушкін гарно малював і Лермонтов теж. Останній хоч і веде родовід від іспанських князів, але більш за все його дідом або прадідом був вихрещений єврей (марон) Лерма - як відомо євреїв-іудеїв Петро 1 в Московію не пускав. А даремно…
Справа в тому, що якби євреїв не було, то Еволюції слід було їх видумати, бо це насправді богом обраний народ, якщо під Богом розуміти Еволюцію. Важко уявити кращих агентів з міжпопуляційного перенесення генів чим євреї. Народ-мігрант, або як у нас кажуть - перекотиполе, проживав популяціями в основному там, де ходила тверда валюта у вигляді золота і серебра. Був репродуктивно ізольований від аборигенів не кордонами своєї держави - якої не мав, а своїм Талмудом і релігією. Таке життя вимагало неабиякого хисту. Протягом тисячоліть під дією стратегії природної і соціальної селекції у геномах євреїв сформувались здібності, які дозволяли в найлегший спосіб заробляти на шматок хліба…
Велика і невдячна роль євреїв у міжпопуляційному перенесенні генів. Їх всюди гнобили, звалювали на них свої невдачі, звинувачували у своїх нещастях, влаштовували погроми... а вони, крім того що ділились своїми видатними генами з іншими етносами, ще й породжували серед них принципово інше рекомбінантне різноманіття. Самі стрелити не могли, зате підносили “патрони” для інших. Світу невідомі “сполохи” геніальності серед євреїв-іудеїв. Не дивлячись на височенний IQ вони не дали людству, крім Ейнштейна, жодного лауреата Нобелівської премії, жодного композитора, художника, поета світового рівня. А все через те що в репродуктивно ізольованих популяціях не може з’явитись принципово інше рекомбінантне різноманіття. Те ж саме можна сказати про китайців, японців, ескімосів… і про єгиптян доби фараонів. Протягом тисячоліть кросинговер безрезультатно рвав на шматки і тасував одні і ті ж самі карти-гени в географічно ізольованій популяції людей, стиснутій двома пустинями в долині Ніла. І раптом протягом століття на його березі постають п”ять пірамід, визнаних як одне із чудес світу. Звідки, хто побудував… може космічні прибульці? Та ні, побудували єгиптяни народжені з принципово іншим рекомбінантним різноманіттям в генах, бо за декілька поколінь до цього в Єгипет зайшли перші гастербайтери-євреї. І ці дві події не можна не зв’язати...
Як буде нижче показано, соціальна еволюція у людей, перейнявши естафету від біологічної, теж стала опиратись на міжпопуляційну стратегію перенесення генів як на більш ефективну. Більше того, продовжувала ще в більших масштабах продукувати принципово інше рекомбінантне різноманіття, а не принципово нове мутаційне, як учив нас дідусь Дарвін. Саме цей вибір призвів спочатку до до виникнення, а потім - до прискореного розвитку цивілізацій. Але так було не всюди...
Гіпотеза. Люди сучасного типу “піднялись” на високій інтенсивності процесу міжпопуляційного перенесення генів. Більше того - вона їх породила.
З другого боку масштабне відкриття шлюзів міжпопуляційного перенесення генів не збільшує ефективність стратегії, а навпаки, приводить до її зменшення. Уявімо собі таку ситуацію. В процесі міграції поряд з аборигенами на тривалий час осідає популяція, гени якої мають зовсім іншу еволюційну історію. В цьому разі між ними може розпочатись масове перенесення генів, в результаті якого виникне стільки принципово іншого різноманіття, що обидві популяції стануть одноманітними, тобто асимілюють одна одну. Більше того, популяції, які відкривають навстіж свої шлюзи, назавжди зникають з авансцени історії. Так було з римлянами. Латиниця є, а її носія нема - розчинився в міжпопуляційному перенесенню генів, або якщо точніше - в рабах, звезених з усієї Ойкумени.
Масштабне міжпопуляційне перенесення генів крім того що зменшує різноманіття - чого біологічна Еволюція допустити не може, ще й грубо порушує інтереси стратегії природної селекції. бо зводить нанівець всю її кропітку роботу. Це якби на селекційній станції, де виводять нову породу собак, відкрили всі вольєри і запустили туди собак з вулиці… Блокує цей процес, встромляючи палки в колеса міжпопуляційного перенесення генів, стратегія рекомбінантно-репродуктивної ізоляції. За ідеєю вона повинна всілякими способами перешкоджати контактам між сусідніми популяціями. Так вона і робить. Тільки, дякуючи дарвінізму, ми цього не бачимо, або якщо бачимо то не знаємо чому так відбувається. Хоча все дуже просто - все що зводить перепони між людьми працює на стратегію рекомбінантно-репродуктивної ізоляції, а все що їх усовує - на стратегію міжпопуляційного перенесення генів. Об”єднує людей - толерантність, пацифізм, торгівля, глобалізація економіки, робоча міграція, інтернет і пр. Роз’єднує - семітізм, антисемітізм, мілітаризм, расизм, кордони, інфекційні хвороби, спид, різні мова, писемність, менталітет, релігія, культура, …. війна.
Війни між сусідніми популяціями - це другий по ефективності спосіб реалізації стратегії рекомбінантно-репродуктивної ізоляції (r-r izolation) після безкровної географічної ізоляції. Ті, які породжує біологічна еволюція, і на війни не схожі, бо ведуться невидимою генетичною і хімічною зброєю - вірусами, фагами, бактеріями, антибіотиками специфічними до конкретної популяції. Просто популяції, які практикують міжпопуляційне перенесення генів, інфікуються хворобами під час статевих стосунків і несуть втрати серед особового складу. По суті воюють дві стратегії. Одна виставляє все нові і нові віруси та бактерії, а інша породжує до них імунітет. Чом не гонка озброєнь, яку ми спостерігаєм в сучасному світі?!
Гіпотеза. Імунна система розвинулась в результаті боротьби двох стратегій - міжпопуляційного перенесення генів і рекомбінантно- репродуктивної ізоляції.
Очевидно, соціальна еволюція не могла пройти повз такого ефективного способу ізоляції популяцій, щоб не взяти його до свого арсеналу. З того часу люди безперервно воюють. При цьому популяції несуть втрати від убивства людей людьми. Слід зауважити, що звірі не вбивають собі подібних. За них цю брудну роботу виконує біологічна еволюція. На відміну від неї, війни, які веде соціальна еволюція, кровопролитні. Ще однією їх особливістю є те, що вони майже завжди викликають потоки біженців. В результаті маємо - війни працюють на стратегію рекомбінантно-репродуктивної ізоляції, а міграція, яку вони породжують, живить стратегію міжпопуляційного перенесення генів. Коло знову замкнулось - інтенсивність міжпопуляційного перенесення генів якщо і зменшується то не набагато.
Гіпотеза. Рано чи пізно війни скінчаються, а мури ворожнечі між популяціями залишаються. Щоб зберегти паритет у боротьбі цих двох стратегій їх треба було якось пробивати. Еволюція знайшла красивий спосіб як це зробити. Вона наділила чоловіка і жінку ірраціональним почуттям такої сили, перед яким ні стіни, ні загроза смерті не могли бути перепоною. Сюжет “Ромео і Джульєта” саме про це - про кохання і про боротьбу двох еволюційних стратегій. За сюжетом стіна пробита - над тілами своїх дітей глави сімейств Монтеккі і Капулетті забувають про криваву ворожнечу...
Достатньо було різкої зміни кліматичних умов, щоб більшість популяцій залишили свої ніші і прийшли в рух. По просторам Євразії прокотилась перша хвиля міграції в результаті якої мігранти стали осідати по сусідству з аборигенами. Як птиця Фенікс ожила стратегія міжпопуляційного перенесення генів, бо нарешті з’явились умови для масштабних статевих стосунків між популяціями з різною еволюційною історією генів. Виникла реальна загроза зменшення популяційного різноманіття і втрати оригінальності, набутої десь там за обрієм.
Що могла протиставити цьому стратегія рекомбінантно-репродуктивної ізоляції? Віруси і бактерії, як застаріла зброя, уже не здатні були пробивати імунітет, як це було колись в Африці, а соціальна еволюція людей ще не доросла до справжніх воєн з убивствами собі подібних. Парадоксально, але цілком можливо був період в історії людства, коли люди не знали що таке війна, адже звірі не вбивають собі подібних…. На це вказує той факт, що Еволюція дістала з загашника генетичну зброю, яку використовувала уже не раз в подібних випадках. Зброю, що б’є адресно - не в дорослих, які через статеві стосунки заносять гени з іншої популяції, а в малюків, які від цього мають народитись. Це стало можливим завдяки появі плацентарних ссавців, адже перше переливання крові від одного організму до іншого відбулось саме через плаценту від матері до дитини. Очевидно, мова йде про те що ми називаємо групами крові і резус-фактором.
В цьому місці важко утриматись, щоб знову не кинути камінь в осучаснений дарвінізм. Це примітивне вчення, засноване на стратегії природної селекції, не здатне пояснити чому у нас така проблема з переливанням крові, бо розподіл людей і звірів за групами крові і резус-фактором виник в результаті військових дій між двома стратегіями, які ним не розглядаються взагалі. Якщо триматись берегів, у яких Життя - це хімічний Сигнал що поширюється в часі, то проблема не варта шкаралупи виїденого яйця. Все дуже просто. На крові, як на полі битви, зійшлися дві глобальні стратегії - рекомбінантно-репродуктивної ізоляції і міжпопуляційного перенесення генів. Якщо мета першої - через кров убити малюка, який народжується в результаті міжпопуляційних статевих стосунків і в такий спосіб репродуктивно ізолювати популяції, то задача іншої - дати можливість йому народитись попри все і занести гени. Саме цікаве, що зброя у них однакова - наявність або відсутність в плазмі крові антитіл (аглютинінів) α і β. Ця зброя активувалась появою на поверхні еритроцитів крові антигенів (аглюнитогени) А і В у вигляді білків вірусного походження. По суті в такий спосіб біологічна еволюція розставляла в крові міжпопуляційного малюка, який знаходиться в утробі матері, мішені для атаки антитілами α і β з її плазми крові, бо їх смертоносна дія основується на аглютинації з специфічними до них антигенами А і В відповідно.
Аглютинація - склеювання еритроцитів, яке відбувається в результаті реакції антиген-антитіло. Як правило, аглютинація супроводжується гемолізом еритроцитів тобто розпадом еритроцитів через склеювання і осідання. Аглютинація відбувається при зустрічі специфічних (однойменних) аглютиногенів і аглютинінів: А ⇔ α, В ⇔ β Накопичення зруйнованих еритроцитів призводить до закупорення капілярів й інших ускладнень, які можуть закінчитися смертю. Тому в природних умовах у крові людини не можуть знаходитися специфічні (відповідні) один одному антигени і антитіла, оскільки б це призводило до аглютинації власних еритроцитів. Отже групу крові людини формують неспецифічні антитіла і антигени, за умови якщо вони є.
(А, β) задають другу групу крові (А) у якої антигени А представлені на поверхні еритроцитів, а в плазмі крові - антитіла β;
(В, α) задають третю групу крові (В) у якої на поверхні еритроцитів розміщені антигени В, а в плазмі крові - антитіла α;
Повна відсутність або присутність антитіл в крові додає до системи груп крові АВО ще дві групи крові -
(α, β ) задають першу групу крові (О) у якої взагалі немає антигенів на еритроцитах крові, зато в плазмі крові присутні антитіла в повному складі α, β;
(А,В) задають четверту групу крові (АВ) у якої антигени А і В в повному складі представлені на еритроцитах крові, а в плазмі крові антитіла зовсім відсутні.
Очевидно міни, закладені біологічною еволюцією у вигляді груп крові, спрацьовують тільки при її переливанні. Природне переливання крові відбувається виключно в утробі матері, коли кров дитини через плаценту потрапляє в її кровоносну систему. Зараз це може спричинити резус-конфлікт, що веде до жовтяниці новонародженого чи викидня, а колись народження дитини супроводжувалось ще й конфліктом за групами крові з такими ж наслідками. Найчастіше це траплялось коли мати “залітала” від чоловіка з чужої популяції, тобто у якого була інша група крові, бо популяції структувалися за групою крові. Так само як зараз - заміжня жінка, що “залетіла” від чужого чоловіка, майже завжди робить аборт (штучний викидень). Майже, бо 11% мешканок Лондона на це не йдуть. У біологічної еволюції гарантовано в живих залишались 50% малюків народжених від “зальоту”. Більше ніяк, бо живими і здоровими народжувались діти з групою крові матері. Як відомо, ймовірність народження дитини з групою крові батька чи матері - 50/50.
Більш за все і раніше при міграціях плацентарних ссавців стратегія рекомбінантно-репродуктивної ізоляції захищала оригінальність популяції генетичною зброєю у вигляді систем груп крові. На користь цього свідчить той факт що на мембранах наших еритроцитів крові знаходиться більше 300 реліктових антигенів, молекулярна структура яких генетично закодована. Також відомо про існування 36 систем груп крові. Ця зброя ще не зовсім втратила свою вбивчу генетичну силу. Нехтування нею в деяких випадках може призвести до тяжких наслідків як при народженні дитини так і при переливанні крові. Людям за естафетою від мавп дісталася зброя системи АВО. І не тільки людям, а всім хто їх супроводжував в міграціях - коням, кішкам, собакам, свиням і навіть крисам. Її не треба було нести за плечима - вона була у них в крові. Активувалась при втраті популяцією географічної ізоляції через популяційний стрес який при цьому виникав. Так як співіснування різних груп крові в одній популяції неминуче породжувало викиди і високу смертність серед популяційних немовлят, то популяції під тиском відбору вимушені були структуруватися за певною групою крові. Тут і надалі малюків, народжених від чоловіків (альфа-чоловіка) своєї популяції, будем називати популяційними, а від чоловіків з чужої популяції - міжпопуляційними немовлятами
Слід мати на увазі що не всі групи крові системи АВО в однаковій мірі сприяли репродуктивній ізоляції популяції. Як буде показано далі четверта група крові (АВ) захищала інтереси стратегії міжпопуляційного перенесення генів, а перша група крові (О) подібно Труфальдіно із Бергама була слугою двох господ. З неї і почнем, бо вона особлива не тільки тим що перша.
Перша група крові характерна тим, що при наявності в плазмі крові антитіл α і β на її еритроцитах відсутні антигени А і В. Через що її позначають цифрою «О». Напевне саме така група крові встановлювалась в популяціях людей сучасного типу після того як вони географічно усамітнювались на просторому євразійському суперконтиненті. Ця гіпотеза надійно підтверджується сучасною статистикою поширення першої групи крові серед людей на планеті. З Таблиці 1 видно, що практично в усіх індіанців Південної і Центральної Америки, які заховались за Панамським перешийком в доколумбову епоху, встановилась перша “О” група крові (100%) . Це при тому що монголоїди Азії, від яких вони походять, мають в переважній більшості другу “А” групу крові. У народа басків, який давно усамітнився в горах Іспанії, спостерігається найвища концентрація першої групи крові ”О” в Європі. Очевидно, ескімоси Гренландії були на неї просто приречені…
Більш за все при довготривалому житті популяцій в стані географічної ізоляції відбувалась деактивація або деградація генетичної зброї системи АВО, бо в ній не було потреби. Антигени А і В зникали з поверхні еритроцитів, а в плазмі крові знову з’являвся повний набір гемаглютинінів - антитіла α і антитіла β.
Гіпотеза. У популяцій, які довгий час перебували в географічній ізоляції встановлювалась нульова “О” або перша група крові.
Результати досліджень розподілу груп крові на території Британських островів свідчать про зростання поширення першої “О” групи крові, починаючи з кількох процентів на півдні Англії до все більшої концентрації ( 60%) на її півночі, в Уельсі, Шотландії і Ірландії. Відомо, що люди з указаних регіонів завжди жили відокремлено не тільки до Європи, а й до держави в яку входили.
Таблиця 1. Статистика поширення першої “О” групи крові в процентах по країнам світу
http://www.organizmica.org/archive/510/kvoks.shtml
Рис. 1. Розподіл людей за першою групою крові “О”
З усього цього можна зробити висновок, що наявність першої “О” групи крові не являється характерною ознакою того чи іншого етноса (популяції) і не корелюється - з територією проживання, з структурою їжі, з способом отримання природної ренти (землеробство, скотарство, збирання морепродуктів чи плодів). До Великої міграції перша група крові “О” набувалась тривалим життям популяції в умовах географічної ізоляції, а потім - за рахунок міжпопуляційного перенесення генів.
По дотичній напрошується ще один висновок - в історії людства був період коли у всіх була перша група крові“О”. Це була епоха географічної ізоляції, коли ніщо не заважало стратегії природної селекції “ліпити” популяції за природно-кліматичними нішам, які вони займали. Напевно, саме тоді були остаточно сформовані генотипи популяцій і отримано ресурс різноманітності, який до сих пір дозволяє біологічній еволюції підтримувати інтенсивність міжпопуляційного перенесення генів на необхідному рівні.
Гіпотеза. Системи груп крові використовувались як зброя у біологічній війні двох стратегій за інтенсивність міжпопуляційного перенесення генів.
Очевидно, в епоху географічної ізоляції інтенсивність міжпопуляційного перенесення генів була такою ж як і група крові у людей - нульовою, бо тоді природа неорганічного світу грала на полі стратегії рекомбінантно-репродуктивної ізоляції. З огляду на те, які зараз люди різні, це продовжувалось досить довго - десятки тисяч років, до кардинальної зміни клімату, спричиненої черговим наступом льодовиків. Різке похолодання хитнуло маятник в бік міжпопуляційного перенесення генів, бо багацько популяцій вимушені були стати на шлях Першої Великої міграції і вийти з географічної ізоляції.
Тоді, назавжди залишаючи домівку, мігранти несли з собою те що вважали найціннішим - кам’яні сокири, кремнієві ножі, наконечники стріл і пр. Вони не могли знати, що справжнє надбання було в них самих - оригінальність генотипу (ідентичність), набута за довгі роки життя в умовах географічної ізоляції. Її не можна було загубити як сокиру, зате легко можна було втратити через масштабне міжпопуляційне перенесення генів (метисацію). Щоб обмежити його біологічна еволюція змушена була активувати другу групу крові (А). На той час цього було цілком достатньо, бо в добу Першої Великої міграції популяцій було так мало, що де б не осіла популяція мігрантів, вона могла межувати тільки з однією популяцією аборигенів з (О) групою крові.
Гіпотеза. Історично першою була активована друга група крові (А).
Ця гіпотеза надійно підтверджується статистикою розподілу людей за групами крові. По поширеності друга група крові на другому місці після першої (О).
Мал. 2. Розподіл популяцій людей за групами крові.
http://www.organizmica.org/archive/703/eiea.shtml
Мал. 3. Розподіл людей за другою групою крові “А”
Якщо у людей і мав місце проміскуїтет, то напевно тоді коли поряд з аборигенами осідала популяція мігрантів, бо до невпорядкованих статевих відносин їх спонукала глобальна стратегія міжпопуляційного перенесення генів. При цьому всередині популяції статеві стосунки жорстко регламентувались стратегією природної селекції. В результаті міжпопуляційних статевих стосунків народжувались діти. Саме через них гени з однієї популяції попадали в генотип іншої. З перенесенням генів в напрямку від аборигенів з першою групою крові (О) до мігрантів з другою групою крові (А) проблеми не було - міжпопуляційні діти народжувались живими і здоровими. Справа в тому що в цьому випадку в крові малюків в утробі матері не могло бути ніяких антигенів, які могли б спричинити аглютинацію при змішуванні крові через плаценту. Просто їх не було у батьків-аборигенів, від яких вони могли успадкувати першу групу крові (О). Ось чому першу групу крові (О) можна вливати будь кому, якщо відсутній резус-конфлікт, бо на поверхні її еритроцитів відсутні антиген А і антиген В.
Робимо висновок - шлюзи міжпопуляційного перенесення генів в напрямку від популяції з першою групою крові (О) до популяції з другою групою крові (А) були відкриті навстіж. Тобто аборигени з першою групою крові мали можливість безперешкодно метисувати мігрантів.
Зовсім інша картина спостерігалась при перенесенні генів в зворотньому напрямку - від мігрантів (А) до аборигенів (О). Живими і здоровими могли народитись тількі ті міжпопуляційні малюки, яким дісталась група крові матері (О). Той, хто мав нещастя отримати другу групу крові (А) від батька-мігранта - а таких була половина, гинув від гемолітичної жовтяниці, бо антитіла α матері через плаценту потрапляли в його кровоносну систему, де вступали в аглютинацію з антигенами А другої групи крові (А). Тобто в цьому напрямку шлюзи міжпопуляційного перенесення були відкриті лише наполовину, а отже на шляху метисації мігрантами (А) аборигенів (О) біологічною еволюцією була створена перепона.
Мал. 4. Розподіл людей за третьою групою крові “В”
Діаграма на Мал. 4 прекрасно ілюструє той факт, що третья група крові (В) виникла зовсім недавно під час Другої Великої міграції, спричиненої глобальними змінами клімату Євразії. Вона практично відсутня в крові людей з Америки і Австралії, які після підняття рівня світового океану опинились в географічній ізоляції від решти світу. Очевидно, що там де існує географічна ізоляція немає потреби репродуктивно ізолювати популяції через групи крові. Це добре видно на прикладі Південної Америки (див. Мал.1). Коли дивишся на діаграму, де весь континент зафарбований в один колір, виникає враження що на місці Панамського перешийка колись був пролив, за яким як на острові заховалася популяція людей з першою групою крові. В той же час Австралія теж острів, але розфарбована в кольори першої (О) і другої (А) груп крові (див. Мал.1 і Мал.3). Неважко здогадатись чому в Південній Америці друга група крові (А) не була задіяна - через наявність безлічі природно-кліматичних ніш, де популяції могли усамітнитись (джунглі Амазонки , гори Анд).
Очевидно, третя група крові (В) була активована із-за позитивної динаміки в демографії людства. За період між двома Великими міграціями зросла чисельність особового складу популяції-племені і збільшилась їх кількість. Склалась ситуація, що мігранти стали осідати по сусідству з аборигенами з першою (О) і другою (А) групами крові. Біологічній еволюції знову прийшлося обмежувати апетити стратегії міжпопуляційного перенесення генів. На цей раз їй не довелось придумувати щось кардинально нове. Вона озброїла нових мігрантів третьою групою крові (В) з антигеном В на еритроцитах і з специфічним до антигена А антитілом α в плазмі крові. Це значить, що в обох напрямках міжпопуляційного перенесення генів між популяціями з другою (А) і третьою (В) групами крові була “заруба” - в 50% випадків міжпопуляційні немовлята мали помирати від гемолітичної хвороби із-за аглютинації еритроцитів. Ситуація для популяцій з першою (О) і третьою (В) групами крові нічим не відрізнялась від тієї яка була між першою (О) і другою (А) групами крові - шлюзи міжпопуляційного перенесення генів в напрямку від першої до третьої групи крові були відкриті навстіж, а в протилежному напрямку - наполовину.
Гіпотеза. Система груп крові АВО дозволяла популяціям з першою групою крові (О) метисувати всіх навколо себе без обмежень .
Для стратегії рекомбінантно-репродуктивної ізоляції необмежене міжпопуляційне перенесення генів завжди було проблемою. Дірку, пробиту першою групою крові (О) в репродуктивній ізоляції популяцій, треба було якось латати. Це було зроблено в елегантний спосіб - через негативний резус-фактор (Rh-). У частини людей, які належали до популяцій з другою (А) і третьою (В) групами крові, з поверхні еритроцитів крові став зникати імуногенний антиген RhD. Його відсутність в крові матері могла стати причиною майбутніх резус-конфліктів, тому що під час першої вагітності антиген RhD, успадкований від батька, через кров плода потрапляє до її кровоносної системи і викликає реакцію імунної системи. В крові матері з’являються специфічні до нього антитіла. На першій дитині це ніяк не позначиться - вона народиться живою і здоровою. А от наступні діти, які успадкують RhD батька з чужої або своєї популяції (ймовірність 50%) помруть від аглютинації, бо материнські антитіла до антигена RhD через плаценту доберуться до еритроцитів плоду у яких цей антиген є і вони злипнуться.
Мал.5 Схема резус-конфлікту.
Резус-фактор належить до генетичної зброї смертоносна дія якої теж основана на аглютинації. Її особливість полягає в тому, що антитіла до резус-білка RhD виробляються імунною системою жінки (Rh-) безпосередньо при потраплянні його в кров (у груп крові вони приготовлені заздалегідь).
Гіпотеза. Резус-фактор (Rh-) виник в популяціях, які попали під тиск необмеженого міжпопуляційного перенесення генів.
Отже, жінки, озброєні резус-фактором (Rh-) в популяціях з другою (А) і третьою (В) групами крові, створювали перешкоди для необмеженої метисації з боку першої групи крові (О). Про це свідчить статистика розподілу резус-фактора за групами крові - концентрація людей з резус-фактором (Rh-) в популяціях з другою (А) і третьою (В) групами крові максимальна серед усіх груп крові. Але це ще не все. Нова зброя стратегії рекомбінантно-репродуктивної ізоляції була здатна вирішити проблему, яка поставала в повний зріст - необмежене перенесення генів між популяціями з однаковою групою крові.
Мал. 6. Сучасний розподіл людей за негативним резус-фактором.
Відомо, що всі індійці Північної Америки, у яких 70-80% першої (О) групи крові, були стовідсотково резус негативні. Справа в тому що на південь від них знаходився масив зовсім “неляканої” 100% першої (О) групи крові, відгородитись від якого 20-30% другої (А) групи крові племенам ірокезів, сіу, могікан і пр. було неможливо. Проблема була вирішена активацією резус-фактору (Rh-), за яким поступово структурувалися всі індіанські популяції.
Також нічого дивного немає в високій концентрації резус-фактора (Rh-) на теренах Західної Європи. Саме тут закінчувалась міграція багатьох популяцій-племен-етносів, які йшли зі Сходу - інколи через усю Євразію, озброєні другою (А) і третьою (В) групами крові..
Серед іспанських басків найбільша концентрація людей з першою групою крові і самий високий процент носіїв резус-фактора (Rh-). Якщо перша група (О) вказує на тривалий час проживання в географічній ізоляції, то резус-фактор (Rh-) свідчить про те в який спосіб вона потім захищалась.
Згідно статистики розподілу людей за резус-фактором в Європі проживає 15 %, в Африці - 7%, серед азіатів і жителів Індії - менше 1% носіїв (Rh-). Люди з негативним резус-фактором складають 15% населення планети. Всі примати, крім Homo sapiens, мають RhD-білок. Не буває з Rh(-) шимпанзе або інших людиноподібних мавп.
Мал.7 Розподіл людей за резус фактором Rh(-) по Євразії
Ми ніколи не дізнаємось як могла закінчитись гонка озброєнь між двома стратегіями. Але точно не на резус-факторі. Приблизно 2 тис. років тому в дію була приведена зброя у вигляді четвертої групи крові (АВ). Вона здатна була пробити репродуктивну ізоляцію в будь-якій популяції. Жінки з четвертою групою крові могли народити малюка від кого завгодно (в разі відсутності резус-конфлікту), бо їхня кров не містить антитіла α і β. Такою напевно була “ответка” стратегії міжпопуляційного перенесення генів на ескалацію гонки озброєнь.
Чоловіки з (АВ) для біологічної еволюції були нецікаві. Присутність антигенів А і В на еритроцитах крові робило їх напів-дієздатними. Половина народжених від них малюків помирала із-за аглютинації незалежно від групи крові матері. Зато всюди, де з’являлись жінки з четвертою групою крові (АВ), відкривались шлюзи міжпопуляційного перенесення генів, а отже в другому поколінні народжувались діти з принципово іншим рекомбінантним різноманіттям.
Не мною помічено, що висока концентрація людей з (АВ) спостерігається вздовж лінії розмежування популяцій з другою (А) і третьою (В) групами крові, тобто там де виникали проблеми з міжпопуляційним перенесенням генів. В Україні не було лінії розмежування - популяції євреїв жили безпосередньо в тілі українського етносу. Міжпопуляційне перенесення генів відбувалося в межах села. В моїй Нью Басані євреїв вже давно нема, але центр села до сих пір називається містечко. Історія міжпопуляційних статевих стосунків між євреями і українцями налічує майже 1 тис. років.
Історична довідка. Перші невеликі групи євреїв почали оселятися в Польщі-Україні вже від XIII століття, а протягом подальшого часу їх кількість збільшувалася. Сюди переходили вигнані євреї з цілої Європи, зокрема з Німеччини (1346), Угорщини (1349—1526 і 1686—1740), Франції (1394), Австрії (1420), Іспанії (1492), Португалії (1497), Києва (1886), Москви (1891). Від моменту виникнення Королівства Польського і далі — в Речі Посполитій, аж до військових лихоліть повстання Хмельницького і Шведського потопу в XVII столітті Польща-Україна була найбільш толерантною державою Європи. Як наслідок, вона стала домом для однієї з найбільших і найдинамічніших у розвитку єврейських спільнот.
Єврейські популяції були в більшості своїй закриті третьою (В) групою крові (пізня хвиля міграції), резус-фактором (Rh-), націленим проти першої (О) групи крові, та системним табу на міжпопуляційні статеві стосунки, виробленим соціальною еволюцією за сотні років життя в еміграції. Єврейки в принципі не виходили заміж за українців, а якщо хтось із чоловіків брав українку, то йому зразу ставили надгробний камінь. Українці були більш толерантними. У наших предків табу, якщо і виникало, то хіба що до москалів - “кохайтеся чорнобриві та не з москалями…”. Біологічно від євреїв наші предки були закриті другою (А) групою крові та резус-фактором (Rh-), а тому міжпопуляційне перенесення генів здійснювалось в основному через жінок з четвертою (АВ) групою крові. Про це свідчить статистика - в Європі четверта група крові (АВ) найбільш поширена серед українців, євреїв Польщи, угорців, циган з концентрацією 8-10%. Для порівняння - у Франції і Англії 4%.
В результаті проведеного мною опитування серед членів Ордену вовняної шкарпетки (ОВШ), магістром якого маю честь бути, встановлено - при тому що особовий склад ОВШ складає всього 14 чоловік, четверту (АВ) групу крові мають 6 чоловік.
Лапчук Толік АВ Rh+
Борозенець Гриць АВ Rh-
Чорний Женя АВ Rh+
Гладкий Іван АВ Rh+
Дуб Сергій АВ Rh+
Марченко Олексій АВ Rh+
Це говорить про те, що пальма світової першості має належати не острівній народності айни з жалюгідними 18%, а Ордену вовняної шкарпетки - 42%! Погодьтесь, така аномальна концентрація четвертої (АВ) групи крові не випадкова і вимагає пояснення. Очевидно, причина виникнення цього феномену не в тому, що на Майдан, який започаткував наше товариство ОВШ, вийшли люди з четвертою групою крові. Просто контингент ОВШ склали однокурсники фізичного факультету КГУ. Щоб туди вступити, треба було мати неабиякі здібності до точних наук, тобто обов’язково мати пошматовану кросинговером єврейську алель в другому або третьому поколінні. Для того щоб занести її в геном українців на світ з’явились жінки з четвертою групою крові (АВ). Їх приємний труд не пропав даром - ми їх нащадки по крові.
Гіпотеза. В тих популяціях, де треба було додати в інтенсивності міжпопуляційного перенесення генів, з’являлась четверта (АВ) група крові, а там, де воно набувало загрозливого масштабу, незалежно від групи крові, виникав резус-фактор (Rh-).
Вкотре сталось так що через жінок з четвертою (АВ) групою крові відкрився канал необмеженої метисації популяції, до якої вони належали. Чергову дірку, пробиту четвертою групою крові в репродуктивній ізоляції популяцій, треба було якось латати. І знову це було зроблено через негативний резус-фактор (Rh-) - з’явились жінки з (АВ), у яких на поверхні еритроцитів крові не було імуногенного антигена RhD.
Очевидно, це був заключний виток гонки біологічних озброєнь між двома стратегіями. Нарешті між ними було встановлено остаточний паритет, який далі став підтримуватись в більш ефективний соціальний спосіб - через війни, біженців, релігії, різну мову, культуру, завезення рабів, расизм, толерантність, глобалізацію і пр.
Для нас, кавалерів ОВШ, живим втіленням цього апофеозу біологічної війни являється Гриць Борозенець. В його венах тече кров рідкісної четвертої групи з негативним резус-фактором АВ (Rh-). В середньому в світі ця кров зустрічається в 0.4% населення, в Україні її концентрація складає 1%. Завдяки Грицю в Ордені вовняної шкарпетки вона має аномально високе значення - 7%.
З часом, залишившись без роботи, генетична зброя стала “ржавіти”. В силі залишились четверта (АВ) група крові і резус-фактор (Rh-) - останні в арсеналі біологічної еволюції. Із-за цього дію резус-фактора приходиться блокувати медициною, а четверта група крові і так нікому не заважає.
Щоб нарешті завершити цю тему треба відповісти на ряд питань, в першу чергу на головне -
Заради чого біологічною еволюцією була розв”язана кривава війна полем битви якої була кров. Багато тисяч немовлят не народились або померли після народження від гемолізу - в ім’я чого були принесені такі жертви?
Гіпотеза. Заради високої інтенсивності міжпопуляційного перенесення генів, що дозволяло постійно генерувати принципово інше рекомбінантне різноманіття для ЕВОЛЮЦІЇ МОЗКУ.
Аргументація на користь цієї гіпотези -
1. Ідентичність кістяків кроманьонців і сучасних людей вказує на те, що стратегія природної селекції припинила роботу з ЕВОЛЮЦІЇ ТІЛА ще до виходу кроманьонців з Африки. Більше того, уже в наші дні, завдяки медицині з її арсеналу зник підтримуючий відбір замаскований під дитячу смертність, який не дозволяв передавати в наступні покоління геноми людей зі слабким здоров’ям та генетичними вадами. Тобто сучасні середньостатистичні люди стали більшими дохляками чим кроманьонці.
2. У ЕВОЛЮЦІЇ ТІЛА була можливість зробити нас кремезнішими та з більшим об’ємом мозку через міжпопуляційне перенесення генів від неандертальців, але вона була знехтувана стратегією природної селекції.
3. ЕВОЛЮЦІЯ ТІЛА в основному опирається на принципово нове мутаційне різноманіття, створюване стратегією детермінованого мутагенезу, а ЕВОЛЮЦІЯ МОЗКУ - виключно на принципово інше рекомбінантне різноманіття, породжуване стратегією міжпопуляційного перенесення генів. Тобто це дві різні речі, між якими мало чого спільного.
4. Соціальна еволюція (ЕВОЛЮЦІЯ МОЗКУ) прискорювалась синхронно з ескалацією гонки біологічних озброєнь у вигляді груп крові та резус-фактора.
Якщо Гіпотеза справедлива, то достатньо простої логіки щоб прийти .... ні, не до расової теорії - спаси Боже!, а до різної глибини ЕВОЛЮЦІЇ МОЗКУ в залежності від регіону, бо там де більша інтенсивність та тривалість міжпопуляційного перенесення генів, там має бути вищою структуризація мозку. В цьому нічого дивного немає, адже ще недавно кожна раса були географічно локалізована в певному регіоні. Тобто буде точніше говорити не про расову теорію, а про регіонально-расову теорію людини.
Як нам уже відомо, інтенсивність міжпопуляційного перенесення генів найвища там де концентрація першої (О) групи крові мінімальна, а другої (А) та третьої (В) груп крові максимальна. При цьому концентрація резус-фактора (Rh-) вказує на висоту піднятих шлюзів. Це регіон Західної Європи.
Гіпотеза. Глибину ЕВОЛЮЦІЇ МОЗКУ серед людей на планеті можна оцінити по регіональному розподілу груп крові, резус-фактору та по їх концентрації.
Достатньо подивитись на вище приведені географічні карти, щоб зрозуміти - найбільша глибина ЕВОЛЮЦІЇ МОЗКУ має бути в Західній Європі. Хто в свій час колонізував весь світ? - вихідці з Західної Європи…
Глибина ЕВОЛЮЦІЇ МОЗКУ в Африці настільки низька, що ті ж самі вихідці з Європи відмовились навіть від її колонізації. На це вказує висока концентрація там першої групи крові - 70-80%.
Не набагато кращі справи на обох американських континентах. Суцільна перша група крові в регіоні Південної Америки теж вказує на низьку інтенсивність міжпопуляційного перенесення генів, яке відповідальне за створення принципово іншого рекомбінантного різноманіття. Всі знають що трапилось з її мешканцями, коли вони вийшли з географічної ізоляції і вихідці із Західної Європі розпочали конкісту. Декілька сотень авантюристів завойовували цілі імперії. Показовим є те, що тамтешні цивілізації інків, ацтеків, майя не змогли придумати не тільки доступну писемність, а навіть винайти колесо. Ту ж саму фатальну роль в долі індіанців Північної Америки зіграла недостатня глибина ЕВОЛЮЦІЇ МОЗКУ. На це вказує висока концентрація першої групи крові (70-80%) та майже повна відсутність третьої групи крові. Там тих кого не знищили загнали в резервації…
А що у нас тут рядом, в Московії? Глибину ЕВОЛЮЦІЇ МОЗКУ московітів на момент виходу з репродуктивної ізоляції, розпочатої Петром I, краще оцінювати не по карті з сучасним розподілом за групами крові і резус-фактором, а по факту, який тоді мав місце - тільки 4% дворянських дітей здатні були освоїти арифметику. Як відомо в цей час у багатьох університетах Європи, а також в Києві та Львові давно уже вивчали алгебру і геометрію. Ось чому Петро I вимушений був рубати вікно в Європу - щоб посилити міжпопуляційне перенесення генів в основному з України…