А чё, бля, если да?”

Семен Слепаков ”Песенка про нефть”

https://www.youtube.com/watch?v=T_U7HxOzhWw


НАЇВНА КОСМОГОНІЯ

Тут мені довелося зайти на астрономічні сайти. Думав на декілька годин, але ось уже місяць вийти не можу. Старший онук тільки пішов в 1 клас але обидва легко показують на нічному небі де яка планета та основні зірки, бо в кожного на планшеті карта зоряного неба. В селі, коли стемніє, наводять свої планшети на небо і мандрують між зірками та планетами. Ще не питають, але я почав уже готуватись до того - “діду, а чому і як вони утворились?” Згадалось як пропонував мені професор Всехсвятський перейти на кафедру астрономії... Між іншим був найбільшим авторитетом в світі по кометам. За Лагранжом на повному серйозі вважав що комети в космос вистрілюють жерла вулканів. Цікавий був чоловік!

Насправді застряг на сайтах з астрономії не через онуків. Там мене вразило те, що зовсім недавно Плутон офіційно позбавили статусу планети (в 2006 році) а очільник NASA і досі вважає що фарш треба прокрутити назад. Диву даєшся, як можна тверде космічне тіло, орбіта якого не лежить в площині екліптики, вважати планетою. Проблема явно у визначенні, за яким все що кулясте і крутиться навколо Сонця чи зірки - це планети. Здавалось варто його змінити і проблема сама собою відпаде. Так і зробили. На астрономічний конференції, де мало не побились, досягли компромісу - тіло має знаходитись на чистій орбіті (тобто на ній не повинно бути сторонніх тіл). Зробили Плутон карликовою планетою. І то через те що відшукали такого ж за розміром і орбітою ще одного плутона. Капець! Ось чому я застряг - стало ясно, що якщо Плутон така ж планета як Земля, або ще гірше Юпітер тільки карликова, то наука взагалі не має уявлення про те як формувалася сонячна система. Бо розрізняти космічні тіла треба за природою їх походження, а не по тому обертається чи ні навколо Сонця. Щоб бути чесним перед онуками, вирішив самому, опираючись на фундаментальні закони фізики, придумати як все було насправді. Що з цього вийшло, гарна казка чи ні - вам вирішувати. В будь якому випадку не все те що пише Вікіпедія буду їм розказувати. Потренуюсь на вас - спочатку переповім те що мені там сподобалось..

Згідно небулярної (от лат. ne­bula – об­ла­ко, ту­ман) гіпотези Канта-Лапласа наша Сонячна система утворилася з рештків газу і пилу після вибуху наднової зірки. Сучасна наука стверджує - подібна катастрофа трапляється завжди, коли в котлі наднової догорає “топливо” (водень і гелій) і він забивається шлаками у вигляді кінцевих продуктів термоядерного синтезу (залізо і нікель). Тоді рівновага між силою гравітації, яка стискає речовину зірки, і силами розширення, викликаних високою температурою термоядерних реакцій та обертанням відносно осі з найбільшим моментом інерції, порушується на користь першої. Щоб її відновити котел треба почистити, тобто позбутись шлаків. Це відбувається через гравітаційний коллапс наднової - порушення рівноваги призводить до стрімкого зростання гравітаційного тиску, яке завершується вибухом в “котлі”. Шлаки, у вигляді пилу важких хімічних елементів викидаються в міжзоряний простір, бо в кінці гравітаційного колапсу наднова має проходити через нульову силу гравітації. Разом з величезною кількістю речовини туди ж відправиться значна частина моменту імпульсу, що створить умови для виникнення нових сонячних систем з зіркою в центрі схожою на наше Сонце або юпітероподібною планетою. В центральному газопиловому диску залишаться легкі гази водню та гелію - горючка для термоядерних реакцій а на периферії газопилова хмара. Все це потихеньку обертається з кутовою швидкістю, що спадає до краю. Підстави в це повірити з”явились зовсім недавно після відкриття газопилових дисків навколо молодих зірок близькими за масою до Сонця...

Друге, що неприємно вразило після Плутона, це те як показують на картинках у Вікіпедії нашу сонячну систему. Для того щоб все влізло в 11 формат і було красиво довільно змінюють масштаби розмірів планет, супутників та Сонця - “а какая разница!”. Беруть і зменшують в тисячі раз розміри Сонця і в стільки ж раз збільшують розміри твердих планет, а також не забувають в десятки раз зменшити габарити газових планет. Всюди приблизно так як показано нижче на малюнку, взятому з Вікіпедії.